تازه‌های فناوری و کامپیوتر

نابغه های چینی که آمریکا را به مقصد چین ترک می گویند

چند سال پیش، Wang Yi در رویای آمریکایی زندگی می کرد. او از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شده بود، کاری را در گوگل پیدا کرد و مالک آپارتمان بزرگی در سیلیکون ولی بود.

ولی یک روز در سال 2011، نزد همسرش آمد و به او گفت که می خواهد به چین برگردند. او از کار به عنوان مدیر محصول برای غول جستجوی اینترنت خسته شده و احساس می کرد که بایستی کاری را در کشور خودش آغاز کند. هنوز اما جایگزین کردن کالیفرنیای خوش رایحه با شانگاهی آلوده سخت است. Wang که 37 سال سن دارد می گوید که تازه متوجه شدیم که او حامله است. «چند هفته پیش گرفتن این تصمیم سخت بود ولی در انتها او هم موافق بود».

او اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی با نام LingoChamp را ساخته است که او را در رتبه های بالای فارغ التحصیلان موفق سیلیکون ولی قرار می دهد که به امید آینده ای بهتر به چین می روند. تصمیم او نماد روند نگران کننده برای ستارگان سیلیکون ولی از فیسبوک گرفته تا شرکت گوگل می باشد.

نابغه های چینی آموزش دیده در آمریکا حالا نیروی کلیدی در توسعه جهانی شرکت های چینی و تلاش های کشور چین برای ایستادن بر قله فناوری های نسل بعدی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند. جاییکه فارغ التحصیلان دانشگاهی زمانی داشتن شغلی خارج از کشور و شهروندی خارجی را نشانه پرستیژ دانسته حالا به سمت موقعیت های شغلی در خانه متمایل شده اند که سرمایه گذاری در حال حاضر در آنها فراوان است و دولت انگیزه های مالی بسیاری برای تحقیقات پیشرفته دارد.

یکی از سرپرستان شرکت Spencer Stuart، بنام Ken Qi، می گوید: «افراد بااستعداد بیشتر و بیشتر به چین می روند چرا که چین در زمینه نوآوری دچار تحول شده است، این تنها شروعش است»

چینی ها به اندازه کافی در خارج از کشور درس خوانده و کار کرده‌اند. در حالیکه یک شغل در یک غول فناوری در ایالات متحده زمانی تقریبا مساله ای بی نظیر محسوب می شد، حالا شرکت های خانگی بزرگ مانند هولدینگ Tencent تا Toutiao پرستیژ بالاتری دارند. شرکت بایدو – یک غول اینترنتی که در خارج از چین کمتر شناخته شده است – یکی از اعضای برجسته سابق مایکروسافت Qi Lu را متقاعد کرد تا در زمینه هوش مصنوعی همکاری داشته باشد، او یکی از باارزش ترین بازگشت های نابغه های چینی به خانه در سال های اخیر محسوب می شود.

شرکت Alibaba و Tencent حالا جز 10 شرکت باارزش دنیا محسوب می شوند. سه مورد از پنج شرکت استارتاپی باارزش دنیا حالا در پکن حضور دارند و نه در کالیفرنیا. که البته تصمیمات جدید رییس جمهور ایالات متحده در اعلام ناخرسندی از حضور مهاجران در این کشور و دلسرد کردن دانشجویان و کارمندان از حضور در این کشور نیز به رشد این روند کمک کرده است.

تعداد فارغ التحصیلانی که از خارج از کشور – بیشتر از ایالات متحده – به کشور خودشان چین باز می گردند در سال 2016 به 432500 نفر رسیده که نسبت به سال 2013 میزان 22 درصد رشد را نشان میدهد.

Jay Wu بیش از 100 مهندس را برای شرکت های چینی طی سه سال گذشته جمع و جور کرده است. یکی از بنیانگذاران Global Career Path جوامع آنلاینی را برای دانشجویانی راه انداخته که می خواهند وارد بازار کار شوند.

Hans Tung، که رویدادهایی را برای کشف استعدادها بر عهده دارد می گوید که: «حالا مهندسان چینی بیشتری که در سیلیکون ولی کار می کنند به این نتیجه رسیده اند که از منظر شغلی پیوستن آنها به شرکت های پرشتاب چینی مفیدتر است. در لینکداین، گوگل، اوبر در AirBnB که کلی مهندس چینی کار می کند حالا با این پرسش روبرو هستند که آیا باید بمانم یا برگردم»

کاربران اینترنت در چین در حدود 751 میلیون نفر هستند، پول بیشتر و داده های بیشتر می تواند برای بسیاری از مهندسان مسحورکننده باشد.

در خاتمه هم ارتباطات عاطفی وجود دارد: هیچ مقداری از فناوری نمی تواند منکر این واقعیت باشت که فاصله سانفرانسیسکو تا شانگهای با پرواز 11 ساعت طول می کشد. Yang Shuishi با افسردگی در غرب رشد کرده است و نام Seth را برای خود برگزید و شغل رویایی خود را به عنوان مهندس نرم افزار در مایکروسافت داشت. ولی جامعه آمریکایی برای یک مرد تنها که خانه اش 40 برابر جمعیت سیاتل را دارد مناسب نیست. او پله های ترقی را پشت سر می گذاشت ولی زندگی در ایالات متحده تجربه ای تنها برای او بود و در نتیجه به چین بازگشت.

او می گوید: «شما فقط به مانند یک چرخ دنده در یک ماشین بزرگ کار می کنید و هرگز تصویر بزرگ زندگی را نمی بینید. دوستانم به چین بازگشته اند و درباره اقتصاد و روندهای بزرگ اجتماعی فکر می کنند. حتی اگر بخاطر آلودگی هوا کشته شوم و زندگی ام هم برای ده سال کوتاه تر شود، اما باز هم بازگشت به چین بهتر است.»

– بلومبرگ

– این مطلب انحصارا برای wpstak.com منتشر شده است، و اجازه کپی برداری در جای دیگر وجود ندارد، به جای اینکار می توانید به این مطلب لینک دهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *