تازه‌های فناوری و کامپیوتر

ساخت بزرگترین تصفیه کننده هوا در چین

یک برج تصفیه کننده هوا با ارتفاعی بالغ بر 100 متر در چین شمالی، بهبود قابل توجهی در کیفیت هوا داشته است. این برج در استان Shaanxi چین ساخته شده و محققان در موسسه محیط زیست در آکادمی علوم چین در حال آزمایش آن هستند.

بهبود در کیفیت هوا در محیطی به مساحت 10 کیلومتر مربع در شهری طی چند ماه گذشته مورد مطالعه و مشاهده قرار گرفت و این برج 10 میلیون متر مکعب هوای پاکیزه را در طول شبانه روز از زمانی که آغاز به کار کرد، تولید نموده است. روزهای با هوای آلوده به شکل متوسطی کاهش یافت.

این سیستم از طریق گلخانه هایی که به اندازه نیمی از زمین فوتبال هستند و در اطراف این برج قرار دارند عمل می کند. هوای آلوده گیر افتاده درون گلخانه ها با انرژی خورشیدی گرما داده می شود. سپس هوای گرم از طریق این برج بلند شده و از چند لایه فیلتر تمیزکننده عبور داده می شود. این برج از نظر اندازه هیچ نمونه ای ندارد و نتیجه آن نیز دلگرم کننده بوده است.

شهر Xian که این برج در آن واقع شده است، آلودگی شدیدی را در زمستان تجربه کرده که البته از سوخت ذغال سنگ نیز استفاده بسیاری در این شهر می شود. گردانندگان این برج می گویند که این سیستم هنوز در ماههای سرد سال نیز به خوبی کار می کند.

این تیم، چندین ایستگاه نظارتی را هم در نواحی از این شهر قرار دادند تا اثر این برج آزمایش شود. این کار باعث شده تا 15 درصد از آلودگی در شرایط شدید آلودگی کاهش یابد.

البته نتایج در مراحل ابتدایی خود قرار دارد چرا که آزمایشاتی هنوز در حال انجام است. این تیم قصد دارد تا جزییات بیشتری را در ماه مارس با ارزیابی علمی کاملی از عملکرد کلی این تاسیسات منتشر کند.

چندین نفر در Xian به خبرنگاران گفتند که آنها از زمان آغاز این عملیات متوجه تفاوتی که ایجاد کرده شدند. یک مدیر در رستورانی در حدود یک کیلومتری این تاسیسات می گوید که این زمستان متوجه کیفیت بهتر هوا شده است.

این تاسیسات ظاهرا بسیار آرام کار می کند و کسی که در کنار آن باشد متوجه ورود و خروج هوا حتی نمی شود. اندازه این گلخانه ها می تواند نزدیک به 30 کیلومتر مربع باشد و این توانایی را دارند تا هوای یک شهر کوچک را پاکیزه کنند.

– scmp

– این مطلب انحصارا برای wpstak.com منتشر شده است، و اجازه کپی برداری در جای دیگر وجود ندارد، به جای اینکار می توانید به این مطلب لینک دهید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *