تازه‌های فناوری و کامپیوتر

بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنم؟

خیر! نبایستی بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید.

دلیل چرایی این مساله این است که اینکار یک سرمایه گذاری محسوب نمی شود: خرید طلا، گل و گیاه، امضاها و وسایل نایاب افراد معروف در گذشته و … هم سرمایه گذاری محسوب نمی شود.

این چیزها، مواردی هستند که مردم در گذشته خریداری کرده اند و بابت آنها هزینه های نامعقولی هم پرداخته اند، نه به این دلیل که آن چیز کاری مفید بکند یا پول تولید کند یا ارزشی اجتماعی داشته باشد، بلکه فقط به این دلیل که مردم فکر کردند که آنها را می توانند به شخصی دیگری در آینده با پول بیشتری بفروشند.

وقتیکه شما این نوع خرید را انجام می دهید – که نبایستی هیچوقت این کار را بکنید – به اصطلاح اقتصادی سفته بازی می کنید. این کار، کاری مفید محسوب نمی شود. شما وارد بازی روانی و برد-باخت علیه دیگر انسان ها با هدف تنها پول می شوید. حتی اگر که شما پولی را با خوش شانسی محض ببرید، زمان و انرژی تان را از دست داده اید که باز هم بدین معناست که باخته اید.

سرمایه گذاری یعنی خرید یک دارایی که در واقع محصول، خدمات یا جریان پولی ایجاد کند مانند کسب و کارهای سودده یا یک تکه ملک قابل اجاره برای یک دوره زمانی مشخص. سرمایه گذاری چیزی است که ارزش ذاتی دارد – یعنی اینکه از منظر اقتصادی ارزش مالکیت دارد حتی اگر که هیچوقت موفق به فروش آن نشوید.

اما برای پاسخ به این پرسش که چرا بیت کوین تا این حد بزرگ شده است ما بایستی فایده فناوری مربوط به آن یعنی blockchain را بدانیم و بایستی شیدایی افرادی که بیت کوین را به یک مراسم قرعه کشی بزرگ تبدیل کرده اند جدا سازیم. blockchain یک ابداع نرم افزاری جذاب است که برای هر شخصی رایگان و متن باز هم می باشد که بیت کوین تنها یکی از روش های به خوبی شناخته شده استفاده کننده از آن محسوب می شود.

blockchain یک پروتکل کامپیوتری است که به دو نفر (یا دو ماشین) این اجازه را می دهد تا تراکنشاتی (برخی اوقات به صورت ناشناس) انجام دهند حتی اگر که آنها به یکدیگر اطمینان ندارند یا به شبکه ای که بین آنهاست اعتماد ندارند. حالا بین این دو طرف می تواند برنامه های مالی باشد یا به اشتراک گذاری فایل.

اما برای درک بهتر این جنون، بایستی نگاهی دقیق تر به این مساله بیاندازیم که چرا بیت کوین در ابتدا ابداع شد.

به طوریکه افسانه ها می گویند، در سال 2008 یک توسعه دهنده ناشناس با نام جعلی Satoshi Nakamoto یک مقاله را منتشر کرد. مشخصا نویسنده این مقاله یک فرد توانمند در حوزه ریاضیات یا نرم افزار بود. اما این مقاله یک سری ایدئولوژی هایی هم داشت: در متن این مقاله به رشته ای از آزادی هایی می توان برخورد که حالا می توانید آنها را در وبلاگ ها و مقالات سراسر اینترنت ببینید. مثلا فردی می گوید: «مطمئنا کشورهای G20 ثبات سیستم مالی دارند ولی بیت کوین برای کشورهایی مانند ونزوئلا که دولتش سرمایه شما را می مکد، ناجی است» یا «حتی بانک مرکزی ایالات متحده، یک مجموعه کلاهبردار است. پولت را از طریق تورم می دزد و پول هایی چاپ می کند که بایستی بجای دستمال توالت از آن استفاده کرد»

همین چیزها را می توانید درباره طلا هم بشنوید. اما پول هایی که توسط دولت ها نشر داده می شوند ارزش دارند به این دلیل که آنها بیانگر همکاری و اعتماد انسان هستند. هیچ سرمایه و هیچ تجارتی بدون این دو چیز امکان پذیر نیست.

افرادی ممکن است که فکر کنند که احتمالی بسیار اندک وجود دارد که بیت کوین به واحد پولی دنیا تبدیل شود که باید گفت شدیدا غیرمحتمل به نظر می رسد.

اما برای اینکه بیت کوین به یک واحد واقعی پولی تبدیل شود، به چند چیز نیازمند است: تجارت آسان و بدون اصطلاک بین مردم، به صورت گسترده به عنوان واحد پولی برای تمام بخش های خصوصی و عمومی مورد قبول باشد و ارزشی پایدار داشته باشد که فاقد نوسان باشد.

بیت کوین هیچ یک از این شرایط را ندارد و ذخیره آن نیز حتی سخت است. زمانی بیت کوین می تواند باارزش باشد که شما بتوانید از آن مانند یک پول واقعی استفاده کنید، خانه بخرید، خودرو بخرید و …

در انتها باید گفت که دولت های امروزی اجازه نخواهند داد که هر شخصی به تجارت پولی آن هم به صورت ناشناس اقدام کرده و با استفاده از بیت کوین از مالیات فرار کند… پس یکی از آن احمق ها نباشید!

– گاردین

– این مطلب انحصارا برای wpstak.com منتشر شده است، و اجازه کپی برداری در جای دیگر وجود ندارد، به جای اینکار می توانید به این مطلب لینک دهید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *