تازه‌های فناوری و کامپیوتر

ایمپلنتی که می تواند به مغز در به خاطر آوردن چیزی که فراموش کرده کمک کند

زمانی را به خاطر بیاورید که در تلاشید تا چیزی جدید را بیاموزید، نام یک فرد یا چندمین کلمه عبور ایمیل تان، در این روند مغزتان یک تقویت کننده الکتریکی دریافت خواهد کرد. این مقدار اندک الکتریسیته می تواند عصب ها را به عمل واداشته تا دقت بیشتری به خرج دهند، و از این طریق احتمال اینکه بعدا بتوانید در صورت لزوم این اطلاعات را از ذهنتان بازیابی کنید بالا می برد.

این نوع دستگاه عصبی قابل کشت را دیگر در فیلم های علمی تخیلی نخواهید دید. دانشمندان قطعه ای را توسعه داده اند که وقتیکه به نظر می رسد احتمال از خاطر رفتن اطلاعات جدید وجود دارد، مغزتان را نیشگون خواهد گرفت! این فناوری، که تکنیک تحریک عمیق مغز (DBS) را با نظارت آنی فعالیت عصبی ترکیب کرده، عملکرد عاملین درگیر در حافظه را تا 15 درصد بهبود می بخشد.

در DBS، یک جریان الکتریکی از طریق الکترودهای کاشت شده در مکان های استراتژیک ارسال می شود. این دستگاه به کنترل لرزش های بیماران پارکینسون و توقف تشنج در صرع شدید نیز کمک خواهد کرد. دانشمندان در حال بررسی این مساله هستند که آیا DBS می تواند به درمان بیماری آلزایمر کمک کند یا خیر. ولی تحقیقات اولیه درباره اثر DBS بر حافظه، نشان از بهبود عملکرد حافظه داده است.

محققان دیگر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه Wake Forest پا را فراتر گذاشته و در تلاشند تا یک پروتز حافظه برای تولید سیگنال های الکتریکی مرتبط با حافظه استفاده کرده و آنها را به مغز تحویل دهند. با استفاده از الکترودها، کامپیوترها و مدل های ریاضیاتی پیچیده، می خواهند تا فعالیت مغز را طی یادگیری رمزگشایی کرده تا حافظه بتواند سیگنال هایی را که فراموش می کند بازسازی نماید. تاکنون دانشمندان در ساخت سیگنال های مرتبط با حافظه از فعالیت های یادگیری موش ها و میمون ها موفق بوده اند ولی تا حالا این فناوری را بر روی انسان آزمایش نکرده اند.

همین حالا هم محصولاتی مانند دستگاه شرکت NeuroPace که مورد تایید FDA ایالات متحده است تولید می شوند که به درمان صرع کمک می کنند. این ایمپلنت ها فعالیتی را در مغز شناسایی می کنند که یک حمله را پیش بینی کرده و می تواند یک پالس الکتریکی را برای توقف فوری حمله ارسال کند.

– scientificamerican

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *