تازه‌های فناوری و کامپیوتر

اسکن‌های چشمی گوگل خواهند گفت که سکته قلبی خواهید کرد یا نه

دانشمندان در شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت بر روی هوش مصنوعی کار می کنند تا ریسک سکته قلبی شخصی را با اسکن چشم او پیش بینی کند.

جزییات این طرح در روز دوشنبه در ژورنال Nature منتشر شده است. ظاهرا گوگل با آنالیز عروق خونی در ناحیه چشمی با نام retinal fundus به این نتیجه می رسد.

محققان Verily، که پیشتر Google Life Sciences نام داشت، الگوریتمی را توسعه داده اند تا ارزیابی های دقیقی از سلامتی قلبی عروقی بیماران به صورت بسیار سریعتر و آسان تر از روش های جاری انجام دهد.

با مدل های یادگیری عمیق بر روی داده های بیش از 250 هزار بیمار، دانشمندان قادر به پیشبینی عوامل ریسک بیماری های قلبی بودند که پیشتر گمان می شد در تصاویر چشمی وجود ندارد.

عوامل ریسک شامل جنسیت شخص، وضعیت سیگاری بودنش، فشار خون و سن است. اکثر محاسبات برای ریسک بیماری های قلبی از ترکیب این پارامترها برای شناسایی بیماران مستعد به این نوع بیماری ها در دوره های زمانی از پیش تعیین شده مثلا 10 سال استفاده می کند. بهرحال برخی از این پارامترها ممکن است که در دسترس نباشد.

این دانشمندان سپس سیگنال های دیگری را برای ارزیابی ریسک بیماری های قلبی که می تواند از تصاویر چشم استخراج شود را مورد بررسی خود قرار دادند.

شبکه های یادگیری عمیق (deep learning) پیش تر برای تولید الگوریتم هایی برای تشخیص بیماری هایی مانند ملانوما و کوری به دلیل دیابت مورد استفاده قرار گرفته بودند. البته آزمایش های بیشتری برای این روش نیاز است تا بتوان از آن در کلینیک های پزشکی استفاده کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *