تازه‌های فناوری و کامپیوتر

محققان پوستی ساخته اند که قابلیت درمان خودش را دارد

این پوست الکترونیک می توان دما و فشار را احساس کرده و خودش را در صورت آسیب دیده شدن، درمان کند.

پوستِ ما بخش بزرگی از چیزی است که ما از طریق آن دنیای مان را احساس می کنیم. و شاید حالا یک گام به حس ماشینی شدن نزدیکتر شده باشیم با تشکر از دانشگاه Boulder برای ساخت یک پوست الکترونیکی منعطف که در صورت آسیب دیدن قادر به درمان خودش است.

در مقاله ای در ژورنال علمی Science Advances، محققان درباره این اختراعشان توضیح داده اند. این پوست الکترونیکی قادر به سنجش دما، فشار، جریان هوا و رطوبت است. این پوست توسط پلی‌ماین ساخته شده که با نانوذرات پوشانده شده تا ارتباط و قدرت مکانیکی بهتری را ارایه کند.

استفاده از پلی ماین به این پوست الکترونیک اجازه می دهد تا به صورت کامل قابل بازیابی باشد – چیزی که سازندگان به آن توجه ویژه داشته اند چرا که سالیانه میلیون ها تن زباله الکترونیکی تولید می شود. پلیمر نیز می تواند در صورت آسیب دیدن پوست با اعمال مقدار کمی فشار خودش را بهبود بخشد. رویه خوددرمانی این پوست در دمای اتاق گفته می شود که چیزی در حدود یک ساعت زمان می برد اما در دمای بالاتر این مدت زمان اندکی کاهش می یابد.

از این پوست الکترونیک در جاهای زیادی می شود استفاده کرد؛ لباس های فضانوردان، پارچه های هوشمند و روبات ها. همچنین از این پوست می توان برای نظارت بر سلامت ساختار و بدن انسان استفاده کرد.

البته استفاده از این پوست برای تمام روبات ها لزومی ندارد ولی از پوست الکترونیک می شود برای روبات هایی که با انسان ها در تماس و تعامل هستند استفاده کرد، پوست های الکترونیک برای ایجاد حس و بازخورد تماس، نگهداشتن و نظارت بسیار مهم هستند. فکر کنید که یک روبات بتواند خیلی مهربانانه یک نوزاد را در آغوش بگیرد، لمسش کند همانطوری که والدینش این کار را می کنند و وقتیکه نوزاد تب دارد از افزایش دمای او باخبر شود.

تیم سازنده این دستگاه می گوید که تحقیقات بیشتر خواهند کرد تا خصوصیات الکتریکی و مکانیکی آن را بهبود بخشیده، انعطاف پذیری، قابلیت بازیافت و قابلیت درمان خود را برای کاربردهای مختلفی ارتقا دهند.

– alphr

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

۱ دیدگاه در “محققان پوستی ساخته اند که قابلیت درمان خودش را دارد

ممنون اطلاعات خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *