تازه‌های فناوری و کامپیوتر

بزرگترین رخنه اطلاعاتی 50 میلیون حساب کاربری فیسبوک برای تغییر آرا

شرکت تحلیل داده ها با نام Cambridge Analytica با تیم انتخاباتی دونالد ترامپ تا میلیون ها حساب کاربری فیسبوک رای دهندگان آمریکایی را هدف بگیرد. این شرکت با کمپین بریگزیت بریتانیا نیز همکاری کرد. هم تیم انتخاباتی دونالد ترامپ و هم برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا توانستند با اندکی برتری به موفقیت دست یابند.

این شرکت، Cambridge Analytica از این داده ها برای ساخت نرم افزاری قدرتمند برای پیش بینی و اثرگذاری بر نتایج انتخابات استفاده کرد. افشا شده است که چگونه این شرکت که به مالکیت میلیاردر Robert Mercer است و زمانی توسط یکی از مشاوران کلیدی ترامپ رهبری می شده از اطلاعات شخصی بدون کسب اجازه کاربران در اوایل سال 2014 استفاده کرده تا سیستمی بسازد که توانسته رای دهندگان آمریکایی را با ارایه تبلیغات سیاسی سفارشی مختص آنها هدف بگیرد.

کسی که با این شرکت کار می کرده گفت: «ما فیسبوک را هدف گرفتیم تا میلیون ها پروفایل کاربری را برای ساخت مدل هایی مختص خود آنها هدف قرار دهیم. کل مبنای شرکت که بر اساس آن ساخته شده بود همین قضیه بود.»

اسنادی که با بیانیه فیسبوک هم تایید شده اند نشان می دهند که تا اواخر 2015 این شرکت به اطلاعاتی دست یافته بود که از رخنه اطلاعاتی بی سابقه کاربران فیسبوک ناشی می شد. بهرحال در آن زمان فیس بوک با دانستن رخداد چنین حادثه ای در اخطار به کاربران ناموفق بوده و گام های محدودی را برای بازیابی و ایمن کردن اطلاعات خصوصی بیش از 50 میلیون نفر برداشت.

نیویورک تایمز می گوید که کپی داده های لو رفته هنوز به صورت آنلاین قابل دسترسی است. نیویورک تایمز گزارش کرده که برخی از این داده های خام را بازبینی کرده است.

داده های جمع آوری شده از طریق برنامه ای با نام thisisyourdigitallife صورت گرفت که توسط Aleksandr Kogan ساخته شده که به صورت جدا از دانشگاه کمبریج کار می کند. شرکت آقای Kogan با نام Global Science Research با همکاری Cambridge Analytica، صدها هزار کاربر به آزمایشی شخصیتی برده شدند و توافق کردند که از داده هایشان برای مقاصد آکادمیک استفاده شود.

این برنامه نه تنها از داده های جمع آوری شده برای مقاصد سیاسی استفاده کرد بلکه داده های دوستان افرادی که در این آزمایش شرکت کردند را نیز جمع آوری نمود.

حالا مقامات بریتانیایی هم می خواهند Cambridge Analytica و فیسبوک را به دلیل این رخنه اطلاعاتی مورد پرس و جو قرار دهند. فیسبوک نیز اعلام کرده فعالیت این شرکت را از وبسایت خودش ممنوع کرده است. در جای دیگر وکلای فیسبوک به افشاکننده این خبر Observer اخطار داده اند که تهمت های اشتباه و افتراآمیز وارد کرده است.

این افشاگری باعث ایجاد نگرانی گسترده ای شده است. دادستان یک ایالت در آمریکا گفته که این ایالت تحقیقاتی در اینباره را آغاز خواهد کرد.

گفته می شود که Kogan ارتباطاتی با دانشگاه روسیه داشته و از فیسبوک نیز مجوز جمع آوری داده های کاربران را داشته است که البته این مجوز تنها جهت استفاده تحقیقاتی بوده است.

 

برای دنبال کردن تازه‌های منحصربه‌فرد فناوری عضو کانال تلگرام استک وردپرس شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *