تازه‌های فناوری و کامپیوتر

استقبال شرکت‌های ساخت و ساز از روبات‌های کارگر جدید

خودکارسازی در حال تغییر چهره تقریبا هر صنعتی در جهان است ولی صنعت ساخت و ساز احتمالا یکی از طلایه داران استفاده از روبات در کارهای خود خواهد بود.

آسوشیتدپرس در گزارشی با عنوان تقاطع فناوری و ساخت و ساز از استارتاپ هایی صحبت می کند که موج جدیدی از نوآوری در روبات ها، پهبادها و نرم افزارها را به همراه خود آورده اند. دلیل بزرگ آن این است که شرکت های ساخت و ساز نمی توانند کارگران مناسبی بیابند ولی برای روبات ها شرایط کاری اهمیتی ندارد.

در یک شرکت ساختمانی از یک روبات بلوک زن با نام SAM (مخفف بنای نیمه اتومات) استفاده می شود. SAM می تواند 3000 آجر را در شیف هشت ساعته با استفاده از تسمه نقاله و بازوی روباتیکش جایگذاری کند. جدای از شرایط ترسناک از دست دادن شغل، کارگران نسبت به موقعیت خودکارسازی برخی از وظایف دستی شان خشنود هستند.

بهرحال کارهای زیادی وجود دارد که SAM قادر به انجام آنها نیست.

یکی از مهندسان سابق گوگل استارتاپی با نام Built Robotics را تاسیس کرده است. او می گوید که ایده پشت تاسیس این استارتاپ استفاده از فناوری خودکارسازی برای ایمن کردن، سرعت بخشیدن و ارزان تر کردن ساخت و ساز است. عملا روبات ها 80 درصد از کار را انجام می دهند که کارهای تکراری، خطرناک تر و خسته کننده تری هستند. و کارگر نیز کارهایی انجام می دهد که نیاز به مهارت بیشتری دارد.

ماشین های دیگری نیز برای تحلیل و گزارش خودکار استفاده می شوند. Doxel یک روبات پرسه زن است که برای نظارت بر پروژه های ساخت و ساز و روند پیشرفت آنها طبق برنامه زمانبندی و بودجه از پیش تعیین شده استفاده می شود. با ردگیری و تحلیل فعالیت در یک محل ساخت و ساز بسیار شلوغ، Doxel می تواند روند کار را پیگیری کرده و مسایل بالقوه را پیش از اینکه باعث دردسر شوند شناسایی کند.

پهبادها ابزار دیگر توسعه دهندگان هستند که می توانند برای ساده سازی روندهای زمانبر کاری استفاده شوند. برای مثال، پهبادی برای نگاشت سه بعدی و بررسی صخره های موجود در یک سایت ساخت و ساز بزرگ در عرض کمتر از دو ساعت استفاده می شود. همین کار را یک نیروی انسانی می تواند در عرض یک روز انجام دهد.

یکی از مدیران شرکت های ساخت و ساز که از این پهباد استفاده می کند می گوید که نه تنها این پهباد امن تر و سریعتر است بلکه با استفاده از آن داده های بیشتری هم دارید؛ به اندازه ده تا صدبرابر داده بیشتر.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *