تازه‌های فناوری و کامپیوتر

آتش‌سوزی جنگل‌ها تلاش برای کنترل گرمایش زمین را از میان خواهد برد؟

حتما خبر آتش سوزی اخیر در جنگل های شمال کشور را شنیده اید. متاسفانه در این آتش سوزی که ظاهرا به دلیل اهمال گردشگران در روشن کردن آتش در شرایط جوی گرم همراه بوده، 100 هکتار از جنگل های شمال کشور از بین رفت. اما این آتش سوزی ها که در جای جای دنیا رشد داشته و نقش انسان و خود گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی در به وجود آمدن آن غیرقابل انکار است تا چه حد می تواند تلاش های بشر برای کنترل روند گرمایش زمین را از بین ببرد؟ به عبارت دیگر آیا انتشار CO2 حاصل از آتش سوزی در جنگل کم خطرتر محسوب می شود؟

برخلاف کربن حاصل از سوخت های فسیلی، کربنی که از آتش سوزی جنگل ها به دست می آید بخشی از محیط زیست در تمام تاریخ بشر بوده است. وقتی درختان رشد می کنند، به دلیل شرایط آب و هوا یا دخالت انسان آتش سوزی رخ می دهد و پس از سوخته شدن این درختان، گازها به آسمان می رود و وقتی که جنگل دوباره سبز می شود تمام آن کربن ساطع شده به هوا را خواهد بلعید. به این چرخه، چرخه کربن گفته می شود.

اما در مقابل، کربن سوخت های فسیلی قرار دارند که برای ده ها میلیون سال عملا مدفون شده هستند. و وقتیکه این کربن به اتمسفر راه می یابد، برای همیشه توازن وجود کربن در اتمسفر را تغییر می دهد. این تغییر در چرخه حضور کربن در اتمسفر باعث ایجاد گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی شده که آینده بشر را تهدید می کند.

اما پیش از اینکه تصمیم بگیرید که در جنگل برای تهیه خوراکی به یاد ماندنی، آتشی روشن کرده و احیانا باعث به آتش کشیده شدن چند هکتار جنگل شده و سهم خود را از آلوده تر کردن محیط زیست ایفا کنید، باید از چرخه جدید کربن آگاه شوید که به لطف گازهای گلخانه ای و سوخت های فسیلی، کربن بیشتری را حالا هر روزه به اتمسفر می فرستند.

بر اساس گزارش اتحادیه اروپا درباره وضعیت انتشار کربن در کشورهای دنیا، ایران در سال 2016 در حدود 642 میلیون تن کربن به اتمسفر فرستاده است. این رقم در سال 1990 یعنی 26 سال پیش 200 میلیون تن بوده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *