تازه‌های فناوری و کامپیوتر

هکری که منبع ویکی‌لیکس، چلسی منینگ، را لو داده بود در سن 37 سالگی درگذشت

آدریان لامو که خود هکر و تحلیلگر اطلاعات در آمریکا بود و بخاطر هک کردن سیستم های نیویورک تایمز، یاهو، مایکروسافت و AOL سال های پیش بر سر زبان ها افتاده بود و بعدا به خاطر لو دادن چلسی منینگ که منبع اطلاعاتی ویکی لیکس و آسانژ بود در سن 37 سالگی در آپارتمان خود درگذشت.

در یک مکالمه دو نفره، منینگ به او اعتراف کرده بود که چنین کاری کرده و اسناد نظامی محرمانه ای را که او به ویکی لیکس فرستاده بود را برای لامو توصیف کرده بود. ویکی لیکس در آن زمان ویدیویی را از حمله هلیکوپترهای آمریکایی به هفت شهروند منتشر کرده بود که خبرنگار رویترز نیز در میان آنها بود و این ویدیو زمانی در صدر تمام رسانه های دنیا بود.

دلیل مرگ آدریان لامو هنوز مشخص نیست. او با لو دادن منینگ باعث شد که دادگاه، منینگ را به 35 سال زندان مجازات کند. هرچند که بعدا در سال 2017 باراک اوباما با لغو این حکم باعث آزادی او شد. و منینگ هم حالا قصد دارد سناتور ایالت مریلند شود.

جولیان آسانژ که مدارک ارایه شده توسط منینگ را در وبسایت خود، ویکی لیکس، منتشر کرده بود و حالا در سفارت اکوادور در لندن تحت بازداشت خانگی قرار دارد روز جمعه پس از شنیدن خبر مرگ آدریان لامو او را این گونه توصیف کرد: «یک فریبکار و خائن به انسانیت»

همان ماهی که لامو، منینگ را لو داد در مصاحبه با Wired.com گفت که دچار سندروم آسپرگر است و تحت مداوا قرار دارد. در سال 2011 نیز او در مصاحبه با الجزیره گفته بود که مخفی شده است چرا که تهدیدات مرگ را از طرف افرادی به علت لو دادن منینگ و تحویل او به مقامات دریافت کرده است.

هنوز دلیل مرگ آدریان لامو توسط پلیس اعلام نشده است. او در خانه اش در ویچیتا در 14 مارس پیدا شد. وبسایت محلی The Wichita Eagle گفته که پلیس ویچیتا گفته که هیچ نشانه مشکوکی درباره مرگ او پیدا نکرده است. همچنین یک آزمایش سم شناسی از جنازه او انجام شده که نتیجه اش تا چندین هفته دیگر هم مشخص نمی شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *