تازه‌های فناوری و کامپیوتر

اگر گرم‌تر شدن اقیانوس‌ها ادامه یابد، دیگر خبری از خوراک ماهی نخواهد بود

به گزارش استک وردپرس، دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا، از شبیه سازی برای پیاده سازی اثرات تغییرات آب و هوایی بر اقیانوس های جهان طی چند قرن بعد استفاده کردند. جدای از اتفاقاتی که در آینده نزدیک 2100 رخ خواهد داد، این تیم تحقیقاتی بر روی بازخورد گرمایش جهانی که خیلی آهسته در حال رخ دادن است طی 300 سال آینده انجام دادند.

شبیه سازی ها نشان داد که اگر سطح انتشار آلاینده ها به همین صورت فعلی باقی بماند، تا سال 2300، بادهای غربی قوی تر شده و به سمت قطب ها تغییر جهت می یابد. این تغییرات باعث گرمتر شدن آب قطب شده، یخ دریا را ذوب کرده و مهمتر اینکه مواد مغذی را در اقیانوس منجمد جنوبی گیر می اندازد.

گیر افتادن این منابع مغذی اثر مهمی بر سلامت کلی اقیانوس خواهد گذارد: کاهش منبع تولید اولیه، فعالیت گیاهان دریایی به عنوان سطح اول زنجیره غذایی تا 24 درصد. این اتفاق باعث می شود تا ذرات کربن ذخیره شده در اعماق دریا تا 41 درصد کاسته شود.

وقتیکه این اتفاقات ناگوار برای اکوسیستم اقیانوس رخ می دهد، تعجبی ندارد که غذای کمتری برای خوراک ماهی ها باقی بماند. غذای کمتر برای ماهی ها به معنای تعداد ماهی های کمتر است.

این مطالعه پیش بینی کرده که اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام غربی و اقیانوس هند جنوبی بدترین تجربه را در این زمینه خواهند داشت. بخش شمالی اقیانوس اطلش شاهد کاهش 60 درصدی خواهد بود.

البته فقط قضیه کوچکتر شدن منوی غذایی دریایی شما و آیندگان در آینده نخواهد بود بلکه از آنجاییکه به گفته فائو صنعت ماهیگیری زندگی 10 تا 12 درصد از جمعیت جهان را تامین می کند، بنابراین زندگی این تعداد از جمعیت جهان نیز دچار آسیب خواهد شد. ناگفته نماند که 17 درصد از جمعیت جهان از ماهی به عنوان منبع اولیه پروتئین خود استفاده می کنند.

تغییرات آب و هوایی همین حالا هم اثرات بسیار جدی بر تولید جهانی غذا داشته است. از کم ارزش تر کردن منابع غذایی گرفته تا تغییر در آب و هوای فصل های مختلف. علاوه بر این ترکیب صید بیش از حد ماهیان و تغییرات آب و هوایی، ترکیبی مرگ بار برای امنیت غذایی مردمان این کره خواهد بود.

 

برای دنبال کردن تازه‌های منحصربه‌فرد فناوری عضو کانال تلگرام استک وردپرس شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *