تازه‌های فناوری و کامپیوتر

سلول های خورشیدی جدید که از قطرات باران الکتریسیته تولید می‌کنند

یک پنل خورشیدی که می تواند الکتریسیته را از بارش قطرات باران تولید کند اختراع شده است که این امکان را فراهم می کند تا حتی زمانیکه آسمان بارانی‌ست بدون آسیب به محیط زیست الکتریسیته داشته باشیم.

هزینه نصب تاسیسات انرژی خورشیدی در دهه گذشته به میزان قابل توجهی کاسته شده است که آن را ارزانترین نوع الکتریسیته در بسیاری از بخش های دنیا ساخته است. اما زمانیکه هوا ابری و بارانی است تکلیف چیست؟ دانشمندان در حال کار برای ایجاد الکتریسیته حتی در این شرایط نیز هستند.

این دستگاه جدید، که در آزمایشگاه دانشگاه Soochow در چین معرفی شده، طوری ساخته شده که وقتیکه قطرات باران بر روی لایه های این پنل سقوط می کنند و می غلتند، اصطکاک ایجاد شده الکتریسیته مورد نیاز شما را تولید می کند.

محققان دیگری نیز دستگاهی مشابه را برای پنل های خورشیدی ساخته اند که با نام Tengs شناخته می شود، اما طرح جدید به شکل قابل توجهی ساده تر و موثرتر است به طوریکه یکی از لایه های پلیمر به عنوان الکترود برای سلول های خورشیدی عمل می کند.

تیمی که بر روی این دستگاه جدید کار می کنند می گویند که به دلیل طراحی منحصر به فرد دستگاه، این دستگاه بسیار سبک وزن است. آنها می گویند که در آینده از چنین فناوری برای گوشی های موبایل و دستگاه های منعطف مانند لباس های الکترونیکی استفاده خواهند کرد.

این زمینه تحقیقاتی به سرعت در حال رشد است و انتظار می رود که یک محصول نمونه از این مورد نیز در سه تا پنج سال آینده ساخته شود.

 

برای دنبال کردن تازه‌های منحصربه‌فرد فناوری عضو کانال تلگرام استک وردپرس شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *