تازه‌های فناوری و کامپیوتر

مساله‌ای به نام کاهش شدید جمعیت در روسیه

جمعیت روسیه در دهه 90 میلادی با تعداد 148 میلیون نفر به اوج خود رسید (در زمانی که شوروی پایان یافت). امروز جمعیت این کشور در حدود 143 میلیون نفر است. اینطور تخمین زده می شود که جمعیت روسیه تا پایان سال 2050 به 111 میلیون نفر برسد؛ این یعنی از دست دادن 30 میلیون نفر جمعیت کشور و کاهش 20% جمعیت.

دلیل اصلی کاهش جمعیت این کشور از دست دادن 700 تا 800 هزار شهروند در سال است. نرخ مرگ و میر بالاست، نرخ زاد و ولد پایین است و نرخ سقط جنین بالاست.

نرخ مرگ و میر در روسیه بسیار بالاست؛ 15 مرگ به ازای هر 1000 نفر در سال. این رقم برای ایالات متحده 8، بریتانیا 10 و ایران در حدود 5 است. مرگ و میر مربوط به مصرف الکل در این کشور بسیار بالاست و اتاق های اورژانس این کشور همواره پر از موارد اورژانسی مرتبط با الکل است.

با نرخ بالای مرگ و میر، امید به زندگی نیز در این کشور پایین است. امید به زندگی برای مردان تنها 52 سال! و برای زنان 72 سال است. تفاوت این دو رقم به دلیل نرخ بالای مصرف الکل در میان مردان است.

در نتیجه، به دلیل نرخ بالای الکل گرایی و مشکلات اقتصادی، زنان روس کمتر تمایل به بچه دار شدن دارند. نرخ باروری برای زنان در کل عمر آنها، 1.3 تولد برای هر خانم است.

در زمان شوروی سابق، سقط جنین امری بسیار معمول بود و به عنوان روشی برای کنترل زاد و ولد از آن استفاده می شد. این روش تا امروز نیز در میان روس ها معمول و محبوب باقی مانده است تا از این طریق نرخ زاد و ولد را پایین تر نگاه دارند. به گفته منابع خبری روس، تعداد سقط جنین حتی از تعداد تولد نوزاد بیشتر است! mosnews.com گزارش داد که در سال 2004، زنان روس 1.5 میلیون نوزاد به دنیا آوردند و در مقابل 1.6 میلیون نوزاد را سقط کردند!

 

برای دنبال کردن تازه‌های منحصربه‌فرد فناوری عضو کانال تلگرام استک وردپرس شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *