تازه‌های فناوری و کامپیوتر

مزرعه بادی شناور اسکاتلند، نشان می دهد که باد دریا چقدر می‌تواند قدرتمند باشد

اولین مزرعه بادی دریایی شناور تجاری با نام Hywind، شروع به تولید الکتریسیته برای شبکه برق از اکتبر گذشته نموده است. از آن زمان، شش توربین، 30 مگاواتی به خوبی کار کرده اند. این مزرعه بادی را غول نفتی Statoil در ساحل اسکاتلند ساخته است. به گفته Statoil این مزرعه بادی 65 درصد عامل ظرفیت را در سه ماه گذشته داشته است (عامل ظرفیت، تولید خروجی واقعی در برابر حداکثر خروجی اسمی است. عامل ظرفیت 100 درصدی به این معناست که این مزرعه بادی 30 مگاوات برق را هر دقیقه از هر روز به شبکه خواهد فرستاد).

تاسیسات بادی واقع در ساحلی در ایالات متحده میانگین عامل ظرفیت حدود 36.7 درصد در سال 2017 داشتند.

Hywind به صورت به خصوص به مانند دکل های دریل نفتی شناور دریایی، این شناورها را با سکویی متصل به بستر دریا ساخته است. با اینکار، نیاز به ساختارهای ثابت گرانقیمت زیر دریا از بین می رود و به Statoil و دیگران اجازه می دهد تا توربین ها را دورتر در دریا نصب کنند. Hywind در فاصله 25 کیلومتری ساحل اسکاتلند قرار دارد. این تاسیسات در حالت ایده آل می توانند برق 20000 خانه را تامین کنند.

Hywind در مقابل طوفان نیز به خوبی مقاومت می کند. این سیستم در مقابل طوفان های شدید که در زمستان با آنها مواجه شده مطابق انتظار ظاهر شد. در اکتبر، طوفان Ophelia با سرعت 125 کیلومتر در ساعت به این تاسیسات برخورد کرد و بعدا در دسامبر، Hywind در مقابل طوفان دیگری با سرعت 160 کیلومتر در ساعت که امواجی با بلندای بیش از 8 متر را ایجاد کرد به خوبی مقاومت کرد.

Statoil با همکاری Masdar می خواهند Hywind های بیشتری بسازند چرا که هزینه ها پایین آمده و توربین ها نیز موثر هستند. Statoil می گوید که تا سال 2030، امیدوار است تا هزینه این تاسیسات را به ازای هر مگاوات ساعت به 40 تا 60 یورو برساند (50 تا 74 یورو به ازای هر مگاوات بر ساعت).

 

برای دنبال کردن تازه‌های منحصربه‌فرد فناوری عضو کانال تلگرام استک وردپرس شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *