تازه‌های فناوری و کامپیوتر

برگزاری اولین انتخابات با فناوری blockchain در سیرالئون برای اطمینان از صحت نتیجه

اولین مدل انتخاباتی که با استفاده از فناوری blockchain انجام شده حالا از آن کشور سیرالئون است که در چهارشنبه گذشته برگزار شد. استارتاپ سوییسی Agora بر روی این انتخابات نظارت کرد و هر برگه رای را در مناطق پرچمعیت این کشور به شبکه blockchain وارد نمود.

به گفته مدیرعامل Agora این تنها آغاز یک حرکت در زمینه رای گیری بر اساس فناوری blockchain است. بسیاری معتقدند که فناوری blockchain می تواند در ایمن سازی آرای دیجیتالی نقش مهمی را ایفا نماید زیرا این فناوری یک بستر تعاملاتی غیرقابل نفوذ را فراهم می سازد.

blockchain از یک شبکه توزیع شده از کامپیوترهای متصل به هم استفاده می کند. تمام تراکنشات در یک سند عمومی به اشتراک گذاشته شده ذخیره سازی می شود، که هیچ نقطه مرکزی آسیب پذیری برای حمله را باقی نمی گذارد. در یک انتخابات بر اساس blockchain، هر تراکنش نمایانگر یک رای است و چون بستر blockchain غیرقابل نفوذ است، نتایج انتخابات به دست آمده به شکل کامل نمایانگر آرای جامعه بدون ترس از هک یا جعل آرا است.

فناوری blockchain امیدی را برای انتخابات سیرالئون گشوده است. شرکت Agora داده های بستر blockchain خود را با ناظران مستقل انتخاباتی به اشتراک گذارده و این شرکت از این طریق امیدوار است تا یک پایگاه داده کاملا حسابرسی شده را از نتایج انتخابات ایجاد کند که هر شکی را درباره مشروعیت انتخابات از بین خواهد برد.

ایده استفاده از فناوری blockchain برای اطمینان از صحت انتخابات دیجیتال جدید نیست. در سال 2014، یک حزب دانمارکی از blockchain برای برگزاری انتخابات داخلی حزب استفاده کرد.

اما استفاده از چنین فناوری برای برگزاری انتخابات در کشورهای بزرگ ساده نیست. برای مثال، زیرساخت های زیادی برای انجام این کار لازم است. ذات blockchain شفافیت است چرا که تراکنشات را به صورت عمومی قابل مشاهده می سازد، بنابراین اولین مساله ای که در این رابطه ممکن است پیش بیاید حفاظت از حریم شخصی رای دهندگان است در حالیکه شفافیت blockchain که نکته مثبت این بستر است نیز حفظ شود.

Agora البته در این مسیر کارهایی نیز انجام داده است. این شرکت استارتاپی از blockchain مجاز بجای blockchain عمومی استفاده کرده است. در یک blockchain مجاز تنها افرادی که اجازه دسترسی به پایگاه داده را دارند قادر به مشاهده داده های blockchain خواهند بود.

Agora در حال مذاکره با کشورهای آسیایی و اروپایی برای ارایه فناوری blockchain برای برگزاری انتخابات آنهاست. اگر تلاش‌های Agora به موفقیت بیانجامد، به زودی دولت های بسیاری را خواهیم دید که انتخاباتشان بر اساس blockchain خواهد بود. بنابراین اگر در آینده دیدید که blockchain دنیا را می چرخاند و آن را دگرگون کرده متعجب نشوید.

 

برای دنبال کردن تازه‌های منحصربه‌فرد فناوری عضو کانال تلگرام استک وردپرس شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *