تازه‌های فناوری و کامپیوتر

بزرگترین پارک‌ انرژی خورشیدی جهان در هند ساخته شده است

وقتیکه این پارک خورشیدی تکمیل شود، Pavagada در هند میزان 2000 مگاوات الکتریسیته تولید خواهد کرد که برای انرژی رسانی به 700 هزار خانوار کافی است.

همیشه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به عنوان پایگاهی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در نظر گرفته شده است، هند ایستگاه های خورشیدی گسترده ای را ساخته که در کاهش وابستگی این کشور به ذغال سنگ و دیگر سوخت های فسیلی که باعث ایجاد گرمایش زمین هستند نقش مثبتی ایفا کرده است.

همین ماه هند میزبان کنفرانس بین المللی اتحاد انرژی خورشیدی بوده، سازمانی که توسط نخست وزیر هند تاسیس شده که هدفش جمع آوری 1 تریلیون دلار برای ارتقای نسل انرژی های خورشیدی و فناوری مربوط به آن در 121 کشور است.

به لطف پنل های ارزان قیمت خورشیدی و مشوق های دولتی برای انرژی های تجدیدپذیر، هند با گذر از ژاپن در سال گذشته به سومین بازار بزرگ دنیا برای انرژی های خورشیدی تبدیل شد. کشورهای پیشرو در این زمینه چین و ایالات متحده آمریکا هستند. نخست وزیر هند به دنبال پارک های انرژی خورشیدی با ظرفیت 100 گیگاواتی تا سال 2022 است – انرژی که برابر با کل انرژی خروجی کشور اسپانیا است.

نیاز هند به انرژی خورشیدی کاملا واضح است. با اقتصادی که سالیانه در حدود 7% رشد می یابد، و جاه طلبی این کشور در زمینه ارایه الکتریسیته برای صدها میلیون نفر که در دسترسی به آن دچار مشکل هستند، این کشور بایستی از منابعی برای انرژی های سبز مانند خوشید و باد استفاده کند تا بتواند ضمن رفع نیازهای خود پاسخگوی تعهدات خود در برابر توافق پاریس باشد.

هنوز ذغال سنگ در حدود 58% از انرژی هند را تامین می کند در حالیکه انرژی بادی 10% و خورشیدی در حدود 5% از نیاز هند را تامین می کند. هند تا انتهای دسامبر 20 گیگاوات انرژی خورشیدی تولید کرده که تقریبا دو برابر ظرفیتش به نسبت سال گذشته بوده است.

برخلاف آمریکا، آلمان، استرالیا و دیگر کشورها با برنامه های بزرگ برای انرژی های تجدیدپذیر، غالب انرژی های خورشیدی در هند و چین از پنل های خورشیدی سقفی به دست نمی آید بلکه از پارک های انرژی خورشیدی که گران هستند تولید می شود.

ساخت اولین فاز از پارک خورشیدی جدید هند که 2 میلیارد دلار هزینه برداشت در دسامبر گذشته به پایان رسید. شش شرکت نیز حق فروش 600 مگاوات برق را به دست آورده اند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *