تازه‌های فناوری و کامپیوتر

الگوریتمی برای شبیه‌سازی مغز ابداع شده اما کامپیوتری هنوز ساخته نشده که بتواند آن را بخواند

دانشمندان الگوریتمی ساخته اند که قادر به انجام شبیه سازی کاملی از مغز انسان است. حالا بایستی منتظر باشیم تا فردی کامپیوتری قدرتمند بسازد که قادر به اجرای این الگوریتم باشد.

این تیم که دانشمندانی از ژاپن، آلمان، نروژ و سوئد هستند اخیرا مقاله ای منتشر کرده اند که در آن درباره الگوریتمی جدید توضیح داده اند که نورون های مجازی را با گره ها مرتبط می کنند. این الگوریتم طراحی شده تا یک میلیارد ارتباط مغز را بین سیناپس ها و نورون های شخص شبیه سازی کنند.

فعالیت های عصبی مغز انسان به شدت پیچیده هستند و شبیه سازی آنها با نسبت 1:1 و با فناوری حال حاضر غیرممکن است. این پیچیدگی به دلیل عملکرد نورون های مرتبط است که برای هر فعالیتی که در مغز رخ می دهد ضروری هستند، که نیازمند توان به مراتب بیشتری از سخت افزارهای امروزی است.

الگوریتم جدید به دانشمندان اجازه نمی دهد که حالا این شبیه سازی ها را اجرا کنند ولی در تئوری این فناوری مقیاس پذیری وسیعی دارد که در آینده با سخت افزارهای پیشرفته کار خواهد کرد. این الگوریتم با استفاده از نرم افزار شبیه سازی متن بازی با نام ابزار شبیه سازی عصبی (NEST) ساخته شده که به صورت گسترده در جامعه عصب شناختی مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از سخت افزارهای آینده، دانشمندان امیدوارند که به شبیه سازی 100 درصدی برسند.

دانشمندان برای دهه ها کار کرده اند تا مغز انسان را با استفاده از کامپیوترها و ریاضیات شبیه سازی کنند. این الگوریتم پل بین چیزی است که از ذهنمان از روز گذشته می دانستیم و چیزی که فردا خواهیم دانست.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *