تازه‌های فناوری و کامپیوتر

حسگر چسبنده به دندان برای افشای حقیقت رژیم غذایی‌تان

یک حسگر چسبان به دندان می تواند به صورت بی سیم داده های مربوط به رژیم غذایی شما را منتقل کند. این داده ها درباره شکر، نمک و دیگر مواد غذایی می تواند باشد. سازندگان این حسگر، امیدوارند که خدمات دندانپزشکی روزی به مصرف کنندگان و محققان کمک کند که به صورت قطعی بین رژیم فعلی و سلامتی شما پیوندی ایجاد کنند. حسگر نمونه در یک بررسی مورد استفاده قرار گرفت که اطلاعات بیشتر درباره آن هفته آینده در مجله Advanced Materials منتشر خواهد شد.

این تیم تحقیقاتی برای مدت طولانی بر روی حسگرهایی با فرکانس رادیویی کار می کردند. حسگرهایی هم برای پوست، مغز و به صورت جراحی در نظر گرفته شده بود.

این حسگر اندازه 2 میلیمتر در 2 میلیمتری دارد تا بتواند از طراحی سه لایه خود استفاده کند. لایه میانی این حسگر از ماده زیستی استفاده می کند که بین دو لایه دیگر قرار دارد. این لایه میانی در پیش نمونه خود غشای ابریشمی یا هیدروژل بود. غشای ابریشمی می تواند شامل آنزیم ها یا آنتی‌بادی‌هایی برای شناسایی مولکول های به خصوصی باشد. با این کار، شرایط شیمیایی بین رزوناتورها تغییر می یابد. رزوناتورها در همین حین مانند آنتن عمل می کنند و فرکانس های رادیویی محیطی را جمع آوری کرده و منتقل می کنند.

تا حالا، این تغییرات فرکانس چیز زیادی درباره اینکه غذایی که خورده اید به شما نمی گویند. هنوز شکاف بزرگی وجود دارد. سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید هنوز از ساخت اپلیکیشنی که به شما بگوید: «امروز 220.5 کالری مصرف کردید» فاصله داریم. اما می توان متصور شد که چنین امکانی در آینده نزدیک برای همه قابل استفاده باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *