تازه‌های فناوری و کامپیوتر

کمبود آب تا سال 2050 بر زندگی 5 میلیارد نفر اثر خواهد گذارد

بیش از 5 میلیارد نفر تا سال 2050 به علت کمبود آب که به دلیل تغییرات آب و هوایی رخ خواهد داد در تنگنا خواهند بود. در یک بررسی تازه، نگرانی هایی درباره خطرات که این کم آبی با خود به همراه خواهد آورد اشاره شده مانند ناآرامی های مدنی و نزاع هایی که به همین دلیل به وجود خواهند آمد مگر اینکه اقداماتی برای کاهش آسیب به رودخانه ها، دریاچه ها، مخازن آبی و دیگر منابع آب توسط دولت ها انجام گیرد.

گزارش جهانی درباره آب می گوید که امکان ایجاد تغییر مثبت در این شرایط وجود دارد، مخصوصا در بخش کلیدی کشاورزی ولی تنها در صورتی که حرکتی در جهت راه حل های مبتنی بر محیط زیست وجود داشته باشد که به خاک و درختان بجای بتن و فولاد متکی باشد.

انسان ها سالیانه مقدار 4600 کیلومتر مکعب آب استفاده می کنند که 70 درصد آن صرف مصارف کشاورزی، 20% صنعت و 10% نیز در خانه مصرف می شود. درخواست مردم دنیا طی 100 سال گذشته شش برابر شده و با نرخ 1% هر ساله رشد می یابد.

انتظار می رود که تا سال 2050 جمعیت دنیا به عددی بین 9.4 تا 10.2 میلیارد نفر برسد که از هر دو نفر، سه نفر مردم دنیا در شهرها زندگی خواهند کرد. درخواست برای آب در کشورهای در حال توسعه رشد پرسرعت تری داشته است. در همین حین تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد مشکل در زنجیره تامین شده است.

این گزارش پیشبینی می کند که تا سال 2050 بین 4.8 تا 5.7 میلیارد نفر در نواحی زندگی خواهند کرد که برای حداقل یک ماه در سال دچار کمبود آب خواهند بود. تعداد افرادی که در معرض خطر سیل قرار خواهند داشت از 1.2 میلیارد نفر برای همین حالا به 1.6 میلیارد نفر خواهد رسید.

از طرف دیگر کیفیت آب نیز رو به نزول گذاشته است. از دهه 90 میلادی، آلودگی در تقریبا تمام رودخانه های آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین بدتر شده است و انتظار می رود که طی دو دهه آتی نیز شرایط بدتر شود که بیشتر به دلیل استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی است.

کلید تغییر در شرایط، ایجاد تغییر در کشاورزی خواهد بود که بزرگترین منبع مصرف و آلودگی آب است. در هر صورت هنوز موقعیاتی وجود دارد که هیچ جایگزین دیگری برای آنها وجود نخواهد داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *